مادربرد یکی از اجزای اصلی سخت افزاری دستگاه های pc است . تمام قطعات کامپیوتر به صورت مستقیم نصب شده و یا به قطعات مادربرد متصل می شوند ، و تمام اطلاعات از طریق مادربرد منتقل می شود . کیفیت سیستم های pc به مشخصات مادربرد بستگی دارد . برای بسیاری از کاربران این سوال پیش می آید که مدل مادربرد را از کجا بفهمم ؟ و یا تشخیص مدل مادربرد لپ تاپ چگونه است ؟ در مقاله امروز گروه مشاوره هیواتکقصد داریم روش های فهمیدن مشخصات مادربرد و انواع مادر برد را به شما دوستان عزیز ارائه دهیم . همچنین مطالعه مقاله نصب کارت صدا را به شما پیشنهاد می کنیم .


انواع مادربردها

همانطور که می دانید و گفتیم مادر برد یک قطعه اصلی در سیستم های pc است ، در این قسمت انواع مادربردها را برای شما شرح می دهیم . تا به امروز 4نوع مادربرد در بازار موجود است .

 

مادربرد AT :

قدیمی ترین مادربرد های اصلی این مادربرد ها هستند . که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند . مادربرد های AT در اوایل دهه 80 در دسترس بودند .

 

مادربرد ATX :

این مادر برد ها از دهه 90 ساخته شد و هنوز هم در دسترس هستند ، اتصال ATX در مادربرد شامل یک اتصال تک است ، این برد ها برای پردازنده های P2/P3 ویا P4 مورد استفاده قرار می گیرند . 

 

مادربرد AT Baby :

این مادربرد دارای ترکیبی از AT و XT است .

 

مادربرد XT :

مادربرد XT جزء مادربرد های قدیمی است.

 پیدا کردن مدل مادربرد به کمک ابزارهای ویندوز

برای فهمیدن مشخصات مادربرد سه روش را به شما معرفی می کنیم . 
 
روش اول 
 
- وارد قسمت Start شوید .
- در قسمت Run ، dxdiag را تایپ کنید .

 

 

- در پنجره باز شده بر روی تب system کلیک کنید .
- در زیر شاخه تب system به دنبال system manufactorer ( نام شرکت سازنده مادربرد ) و system model ( مدل مادربرد) بگردید . 

 

 

روش دوم 
 
- وارد قسمت start شوید . 
- All programs را انتخاب کنید .
- بر روی  Accessories کلیک کنید . 
- System tools را انتخاب کنید .
- بر روی system information کلیک کنید . 

 

 

- یک پنجره باز می شود که مشخصات سیستم شما در آن نوشته شده است در آن به دنبال system manufactorer ( نام شرکت سازنده مادربرد ) و system model ( مدل مادربرد ) بگردید . 

 

 

 

 
روش سوم 
 
در این روش برای فهمیدن مشخصات مادربرد باید از نرم افزار cpu-z استفاده کنید . این نرم افزار تمام اطلاعات سیستم شما را نمایش می دهد ، پس از نصب این نرم افزار و باز کردن آن یک پنجره باز می شود ، در پنجره باز شده ، سربرگ mainboard را پیداکنید و بر روی آن کلیک کنید . در صفحه باز شده جدید اطلاعات مادربرد سیستم شما نوشته شده است ، در این صفحه manufacturer نشان دهده کمپانی تولید کننده مادربرد است و model نشان دهنده مدل مادربرد است .

 

 


تشخیص مدل مادربرد لپ تاپ

در لپ تاپ برای فهمیدن مشخصات مادربرد مراحل زیر را انجام دهید : 
 
- در کیبورد با استفاده از کلید های ترکیبی windows و R وارد قسمت Run شوید .
- CMD را در Run تایپ کنید و Enter را بزنید .

 

 

- یک پنجره جدید به نام command prompt باز می شود . 
- در پنجره باز شده systeminfo را تایپ کنید و Enter را بزنید .
- بعد از زدن Enter تمام مشخصات سیستم شما ظاهر می شود ، در این لیست به دنبال system manufactorer ( نام شرکت سازنده مادربرد ) و system model ( مدل مادربرد ) بگردید . 

 

 

منبع : فهمیدن مشخصات مادربرد

هیواتک , سامانه مشاوره هیواتک , رفع مشکلات رایانه , رفع مشکلات موبایل , رفع مشکلات اینترنت , پاسخگویی به سوالات کامپیوتری , پاسخگویی به سوالات رایانه ای , پاسخگویی به مشکلات رایانه ای , سامانه رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک تلفنی ,مشاوره خرید موبایل , رفع مشکلات کامپیوتری , مشکلات کامپیوتری تلفنی , مشاوره خرید لپ تاپ ,معرفی پیام رسان تلگرام و نحوه عضویت , خاموش شدن چراغ اینترنت مودم و قطع و وصل شدن اینترنت , روش های پاکسازی فایل های اضافی اندروید , معرفی شبکه اجتماعی اینستاگرام و عضویت , علت وصل نشدن کامپیوتر به اینترنت در ویندوز 7 , رفع مشکل دانلود نکردن در گوشی ها, چگونه آیفون را ریست فکتوری کنیم , علائم سوختن کارت گرافیک کامپیوتر , از بین بردن ویروس شورت کات در ویندوز , وقتی آیفون هنگ میکند چه باید کرد؟ , راهنمای اتصال گوشی موبایل به تلویزیون , معرفی پیام رسان گوگل الو ویژگی های آن , رفع مشکل ورود به اینستاگرام , اتصال به کامپیوتر دیگران از طریق اینترنت , بررسی و رفع مشکل نصب زاپیا برای ویندوز , مزیت ویندوز فون نسبت به اندروید , چگونه تیک دوم تلگرام را برداریم؟ , حالت روح تلگرام چیست؟  , رفع مشکل باز نشدن عکس در اینستاگرام , علت قطع شدن وای فای مودم چیست ؟ , چگونه اینترنت همراه اول را فعال کنیم؟ , فعال سازی اینترنت همراه ایرانسل , راهنمای تنظیمات اینترنت همراه رایتل , رفع مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز 7 , چگونه می توان فهمید چه کسانی از اینستاگرام من بازدید کرده اند ؟ 

برچسب ها: فهمیدن مشخصات مادربرد , مدل مادربرد را از کجا بفهمم , تشخیص مدل مادربرد لپ تاپ , انواع مادربردها ,

[ بازدید : 11 ]